W HOŁDZIE NIEZŁOMNYM

W Kościele Garnizonowym pw. św. Jerzego uroczyście obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto zostało ustanowione z inicjatywy środowisk kombatanckich  na skutek działań śp. Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej prof. Lecha Kaczyńskiego i śp. Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Janusza Kurtyki. Już po raz dziesiąty dzień ten poświęcono Tym, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli walkę o wolność naszej Ojczyzny.

Mszę św. w intencji Żołnierzy Wyklętych odprawił proboszcz ks. por. dr Stanisław Pawłowski. W liturgii wzięli udział przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich, Damy i Kawalerowie Zakonu Świętego Jerzego Męczennika wraz z Wielkim Priorem Polski dr Pawłem Michalakiem i Kanclerzem Zakonu Małgorzatą Stępniewicz oraz liczna rzesza wiernych. Po Mszy św. odbył się koncert „Chwała Niezłomnym” zespołu The Wellness Sound. W wykonaniu artystów usłyszeliśmy znane i mniej znane pieśni i wiersze patriotyczne, a na ekranie oglądaliśmy filmy i zdjęcia dokumentalne bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę.

Blisko 200 tysięcy żołnierzy, niezłomnych bojowników, kiedy skończyła się okupacja niemiecka a zaczęła sowiecka, wielu żołnierzy uznało że nie można złożyć broni, bo Polska nie jest wolna i trzeba walczyć dalej. W tym zrywie, który jest też określany jako powstanie antykomunistyczne, zostało zamordowanych około 8 tysięcy żołnierzy.

– Pamiętajmy o tym co nas łączy i wzmacnia i dbajmy o to, aby nasz dom, nasza rodzina, nasza Polska była tylko i wyłącznie nasza – powiedział ks. por. dr Stanisław Pawłowski.

 

Tekst: Jadwiga Kamińska

Foto: Marek Kamiński

 

 

Udostępnij post w mediach społecznościowych:

Facebook
Twitter
LinkedIn