Maryja jest naszą Matką

Damy i Kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego Męczennika wzięli udział w dorocznej pielgrzymce na Jasną Górę. Jej centralnym punktem była Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Eucharystii przewodniczył ojciec Marcin Ciechanowski drugi podprzeor Zakonu Paulinów. W koncelebrze uczestniczył m.in. ks. Damian Czerwiński z parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi. – Chcemy wraz z Maryją oddawać cześć Jezusowi, a w Niej samej szukać ciepła Matki naszej. Jeżeli Jej się nie powierzę, nie powierzę Jej swoich próśb, potrzeb, chwil cierpienia, bólu, samotności i zmęczenia – no to kto zajmie Jej miejsce? Wtedy muszę włączyć telewizor czy komputer, ale nikt nie da ci tyle czułości co Matka, a Maryja jest Matką Jezusa, ale i naszą również – podkreślił w homilii o. Marcin.

               Po Mszy św. zgromadzono się w Sali Rycerskiej, aby uczestniczyć w inwestyturze. Po wprowadzeniu sztandaru i regaliów, odśpiewano „Pieśń o św. Jerzym”, która jest hymnem Zakonu. W imieniu Wielkiego Mistrza dr Tamasa Kutalika inwestytury dokonał Wielki Prior Zakonu w Polsce dr Paweł Michalak. Po złożeniu przyrzeczenia wierności przez postulatorów, Wielki Prior powiedział – W imię Błogosławionego Męczennika, naszego patrona, czynię was i ustanawiam Damami i Kawalerami Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego Męczennika. Bądźcie zawsze dzielni w imię prawdy i honoru. Przyjmijcie insygnia rycerskie. Noście je jako symbol waszej gorliwości i wiary nie pozwalając, aby kiedykolwiek okryły je hańbą.

            Inwestytura odbyła się przy zachowaniu średniowiecznego ceremoniału. Nowymi członkami Zakonu zostały Damy: Edmunda Bodanka, Katarzyna Stroynowska – Kowalska i Julitta Woodley oraz Kawaler Piotr Piotrowski. W uznaniu wybitnego zaangażowania w realizacji ideałów Zakonu oraz szlachetnej postawy wobec drugiego człowieka Krzyżem Komandorskim Św. Jerzego uhonorowano Ryszarda Jurkowskiego oraz Jerzego Kazimierza Misia. Uroczystość w Sali Rycerskiej zakończyło odśpiewanie pieśni Gaude Mater.

Tekst:  Jadwiga Kamińska
Foto: Marek Kamiński
Teresa Łęcka
Małgorzata Mackiewicz

Udostępnij post w mediach społecznościowych:

Facebook
Twitter
LinkedIn