KOLĘDNICY Z BIAŁORUSI

Z programem „Hej, kolęda, kolęda!” przybyli do Łodzi kolędnicy z Mińska.

Wielobarwne widowisko z Maryją, bocianem, niedźwiedziem, kozą, śmiercią przypomniało nam o pięknym czasie kolędowania. Przedstawienie ubogaciły kolędami w języku polskim i białoruskim chór Cantus Cordis i zespół dziecięcy Śpiewające Serduszka. Były też życzenia na Nowy Rok 2019 – pomyślności, zdrowia i tyle pieniędzy ile sobie zarobimy.

Artystów z Mińska oklaskiwano m.in. w Domu Kultury 502, kościele pw. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych, a także w świątyni pw. Najświętszego Imienia Jezus.

Chór czterogłosowy Cantus Cordis powstał w 2004 r. w Mińsku przy Instytucji Kultury. Jego założycielką i dyrygentką jest Janina Chwalko – Dama Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego Męczennika. W 2015 r. rozpoczęła działalność szkółka polonijna dla dzieci. Zajęcia odbywają się przy Czerwonym Kościele – parafia pw. św. Szymona i św. Heleny,

a głównym celem jest nauka języka polskiego. Śpiewając polskie pieśni, uczestnicząc w zajęciach zespołu tanecznego, dzieci poznają kulturę i obyczaje polskie. Zespół dziecięcy to Śpiewające Serduszka, których dyrygentką jest Natalia Artiemjiewa.

W swoim repertuarze chóry prezentują pieśni patriotyczne, religijne a także ludowe. Z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę opracowano okolicznościowy program, który zaprezentowano w kilku polskich miastach.

Przyjazd do Łodzi zorganizowało Stowarzyszenie Białoruski Dom oraz Zakon Rycerski Świętego Jerzego Męczennika, który zapewnił artystom pobyt i noclegi. (tekst: Jadwiga Kamińska, foto: Marek Kamiński)

 

 

Udostępnij post w mediach społecznościowych:

Facebook
Twitter
LinkedIn