ŁĄCZY NAS ŚW. URSZULA

Przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego Męczennika spotkali się w Jagiellońskim Ośrodku Kultury w Łodzi z uczniami Gimnazjum im. Świętej Urszuli Ledóchowskiej z Czarnego Boru z Litwy.

Młodzież przyjechała, aby wziąć udział w X Jagiellońskich Teatraliach. Spektakl przygotowany przez młodych artystów ze szkolnej grupy teatralnej „Razem” opowiadał o niespełnionych marzeniach wycieczki do Polski. W sposób humorystyczny klasa podzielona na dwie grupy sympatyków Warszawy i Krakowa starała się udowodnić wyższość jednego miasta nad drugim. Przekazywane dowody były poparte faktami historycznymi. Wielkimi brawami publiczność nagrodziła ich za język polski, przygotowanie aktorskie i wykonanie polskich piosenek. Po spektaklu młodzi artyści spotkali się z przedstawicielami Zakonu Małgorzatą Stępniewicz Kanclerzem Zakonu, Jerzym Jachimkiem członkiem zarządu, a także z niżej podpisanymi, którzy wręczyli młodzieży zza wschodniej granicy upominki.

Wszyscy goście z Litwy byli w Łodzi po raz pierwszy i bardzo żałowali, że podczas pobytu nie mieli czasu na zwiedzenie miasta.

Gimnazjum w Czarnym Borze założyła w 1927 r. św. Urszula Ledóchowska. Placówką opiekowały się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Założycielka szkoły urzekała patriotyzmem, umiłowaniem Ojczyzny, umiłowaniem drugiego człowieka, szczególnie dzieci i młodzieży. Kaganek polskiej oświaty w Czarnym Borze zapalony przez św. Urszulę nie przygasł – nadal płonie i promienieje nową energią i światłem.

Tekst: Jadwiga Kamińska
Foto: Marek Kamiński

 

 

Udostępnij post w mediach społecznościowych:

Facebook
Twitter
LinkedIn