Łączy nas polskość

Już po raz ósmy Jagielloński Ośrodek Kultury w Łodzi zorganizował Jagiellońskie Teatralia. Zaproszono młodzież z Litwy, Białorusi i Polski. Artyści amatorzy w Teatrze Młodego Widza, licznie zgromadzonej publiczności, prezentowali spektakle teatralne, muzyczne i taneczne.

Witając zaproszonych gości i publiczność Krzysztof Kaczmarek dyrektor artystyczny powiedział: – Pamiętamy o naszych rodakach ze wschodu. To są Polacy, którzy tak samo myślą i tak samo kochają. Mają wspólną z nami historię i kulturę. Spotkanie z Polakami z zagranicy to jest wielkie przeżycie. My widzowie słyszymy polski język przekazywany przez młodych ludzi, którzy o swojej ojczyźnie nie zapomnieli.

Przegląd Jagiellońskich Teatralii rozpoczął spektakl komediowo-obyczajowy „Szczęście” Teatru Razem z Litwy. – Sztuka opowiada o codziennych sprawach, marzeniach, rzeczach materialnych. Kończy się morałem, że najważniejsze w życiu jest to, co nas otacza, przyroda, ludzie.

Wielkimi brawami nagrodziła publiczność występy gości z Litwy, a także białoruskiego zespoły teatralnego Przyjaciele w koncercie „Bez granic”. Młode artystki zachwycały nie tylko wykonaniem utworów, a także kolorowymi strojami oraz wspaniałym kontaktem z publicznością, która razem z nimi śpiewała i bawiła się. – Przyjazd do Polski jest dla mnie szansą, aby przedstawić Białoruś i moje miasto Grodno. Będąc tutaj nie widzę różnicy między krajami. Jestem Polką i Polska jest dla mnie drugim domem – powiedziała Wioletta Kolendowicz.

To, na co zwróciła uwagę zgromadzona w teatrze publiczność, to piękna polszczyzna młodzieży zza wschodniej granicy. – Jestem zachwycony, że młodzież z Litwy i Białorusi mówi tak pięknie po polsku. Mam duże uznanie dla dziadków i rodziców za pielęgnowanie polskiej mowy – powiedział Jerzy Jachimek Kawaler Zakonu Świętego Jerzego.

Młodzi artyści spotkali się z zaproszonymi gośćmi: honorowym redaktorem naczelnym „Niedzieli” ks. inf. Ireneuszem Skubisiem, Tomaszem Grzelakiem z firmy Hatrans, dr. Józefem Szmichem z Delia Cosmetics, s. Aleksandrą Topolą SJK, którzy obdarowali młodzież zza wschodniej granicy prezentami.

Upominki przygotowane przez dyrektora Regionalnego Supermarketów Carrefour Region Łódź Andrzeja Stysińskiego wręczyli również członkowie Zakonu Świętego Jerzego Męczennika, Małgorzata Stępniewicz, Jadwiga i Marek Kamińscy oraz Jerzy Jachimek.

 

Przybyła na Jagiellońskie Teatralia publiczność miała nie tylko możliwość obejrzenia spektakli, rozmów z młodzieżą i degustacji regionalnych potraw, ale także niektórzy mogli otrzymać własną karykaturę (tekst: Jadwiga Kamińska, foto: Marek Kamiński)

Udostępnij post w mediach społecznościowych:

Facebook
Twitter
LinkedIn