Spotkanie z młodzieżą z Czarnego Boru
- 30 grudnia, 2015
30 grudnia 2015 r. przedstawiciele Zakonu Rycerskiego św. Jerzego Męczennika na czele z Wielkim Mistrzem Tadeuszem Kaczorem oraz Wielkim Priorem Polski Pawłem Michalakiem spotkali się w Oratorium z uczniami i dyrekcją Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej z Czarnego Boru. Młodzież z Litwy to aktorzy Teatru Razem, którzy już po raz szósty wzięli udział w Jagiellońskich Teatraliach. W tym roku przyjechali do Polski ze spektaklem „Widma Europy”.
Scenariusz napisała i sztukę wyreżyserowała nauczycielka języka polskiego Ewa Kupcewicz – Przedstawienie powstało na podstawie II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Chciałam ukazać najbardziej charakterystyczne duchy niektórych państw należących do Unii Europejskiej. Uczniowie w przygotowanie włożyli wiele pracy. Próby teatru odbywały się w ramach zajęć pozalekcyjnych. W ostatnich dwóch miesiącach mieliśmy wiele spotkań. Uczniowie musieli pogodzić to z zajęciami w szkole. Jestem im bardzo wdzięczna za pracę i zaangażowanie – powiedziała pani Ewa.
Po multimedialnej prezentacji szkoły, która była sentymentalną wędrówką w czasie, goście obejrzeli najnowszą sztukę Teatru Razem „Widma Europy”. – Po obejrzeniu spektaklu jest jeszcze większe uzasadnienie, żeby dyplom i medal Mater Verbi wręczyć Dyrektorowi polskiej szkoły w Czarnym Borze – powiedział ks. infułat Ireneusz Skubiś – Mówimy różnymi językami na świecie, w Polsce, ale jest taki język, który wszyscy rozumieją, to język tańca, język śpiewu, język serca. Słyszeliśmy bijące serce w tym spektaklu.
Praca młodych artystów z Teatru Razem została doceniona przez publiczność. Spektakl ubogacony tańcem i śpiewem nagrodzono wielkimi owacjami nie tylko w Teatrze Młodego Widza, ale także w Oratorium św. Urszuli Ledóchowskiej przy Zgromadzeniu Sióstr Urszulanek SJK (ul. Obywatelska 60).
W spotkaniu wzięli udział m.in. ks. infułat Ireneusz Skubiś honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. Andrzej Partyka dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej wraz ze swoim z-cą ks. Sebastianem Krawczykiem, Damy i Kawalerowie Zakonu Rycerskiego Św. Jerzego, członkowie Koła Przyjaciół św. Urszuli, którzy wspólnie przygotowali dla gości z Czarnego Boru pożyteczne upominki. Radość osobistego kontaktu, wspólne fotografie, wymiana adresów, rozmowy i śpiew wdzięczności Młodych – to klimat, który towarzyszył temu wyjątkowemu spotkaniu.
– Dzisiejszy dzień jest dla mnie wielkim przeżyciem – powiedział bardzo wzruszony Mieczysław Jasiulewicz dyrektor Gimnazjum – Cieszę się, że mam możliwość osobiście podziękować przyjaciołom i sponsorom, którzy wspierają naszą placówkę. Zapraszamy przyjedźcie na Litwę do Czarnego Boru, do naszej szkoły.
Występ teatru z polskiej szkoły na Litwie pozostanie na długo w pamięci widzów. To dzięki takim placówkom dzieci i młodzież uczą się języka polskiego i w sercu zachowują Polskę.